2016. január 14., csütörtök

Limara féle pizzás csiga


Még vasárnap sütöttem , (kicsit elvagyok maradva az írással) hogy hétfőn legyen mit vinniük a gyerekeknek a suliba. Amióta vasárnap zárva vannak a boltok, azóta nem olyan egyszerű a hétfői szendvics csomagolást megoldani. Nálunk a 3 gyerekből 2 van befizetve az iskolai menzára, de csak ebédre. A nagylányom már felsős és ő köszöni, de nem kér a menzából, inkább szendvicseken elvan egész nap. A kicsik is így vannak vele, de az alsósoknak kötelező befizetni, mert ez iskolaotthonos suli, ahol 4-ig bent kell lenniük. Kidobott pénz, amit a menzára fizetek, mert nem eszik meg, de ezzel nem tudok mit csinálni. Ezért van, hogy én mind a 3 gyereknek bőségesen csomagolok egész napra kaját.

Most éppen erre a pizzás csiga receptre esett a választásom.
 Hozzávalók:

 50 dkg finomliszt 50 Ft
 1,5 tk. só
 3 ek. olaj
 1 tk. oregáno
 2,5 dl víz
 0,5 dl tej (vagy víz)
 2,5 dkg friss élesztő 30 Ft
Töltelék:
 15 dkg sonka   300 Ft
 10 dkg reszelt sajt 100 Ft
 ketchup    20 Ft

Összes költség : 500 ft és ebből az adagból 18 db lett. 27 Ft/ darab az elég jó ár, nem?! :)

A gyerekek imádták. És hétfőn olyan jó érzéssel mentem el a suli büfé előtt, ahol kígyózó sorban álltak a szülők, hogy a gyereküknek vegyenek valami kaját aznapra li tudja mennyiért, én meg tudtam, hogy ezzel a kis sütögetéssel, mennyi pénzt spóroltam meg.

Tudom, hogy sok idő, de egyre inkább biztos vagyok benne, hogy a saját készítésű dolgokkal lehet a legtöbb pénzt megfogni.

Ne dobj ki ételt!



Te mennyi ételt dobsz ki egy héten?
Most azt gondolod, nagyon keveset..... de biztos ez?
Én a napokban gondoltam át tudatosan, hogy mi bizony elég sokat kidobunk: a gyerekek megmaradt és megszáradt uzsonnája, a lejárt joghurt vagy tejföl a hűtőből, a gyümölcsöstálban megromlott narancs vagy mandarin, az ebédről megmaradt kisadag tészta, amihez már nem maradt semmi feltét, és sorolhatnám még, de szerintem ezeket a helyzeteket ti is ismeritek.

Nos, ezek a kidobott pénzek. Ezekre kellene jobban odafigyelnünk. A Magyar Élelmiszerbanknak van egy weboldala az Esélyt az ételnek, aminek pont ez a célja, hogy megtanítsa nekünk, mire figyeljünk az ételekkel kapcsolatban. Fontos, hogy a megfelelő minőséget vegyük, a helyes tárolás,a felhasználás, a maradék fagyasztása és persze az újrahasznosítás is. Ezekre mind-mind kaphattok ötleteket a weboldalon. Érdemes elmélyedni a témában, mert sok kicsi sokra megy alapon, ezek a kidobott 50-100 ft-os tételek is nagyobb összeggé tudnak összegyűlni egy hónap alatt.

Ha van egy órád, akkor pedig ajánlom, hogy nézd meg a Friss és máris szemét című filmet. Nagyon elgondolkodtató és szívfacsaró látni, hogy mások mennyit dolgoznak azért az ételért, amit kidobunk. (az biztos, hogy én a banánra és a déligyümölcsökre ezentúl sokkal jobban figyelek majd)

2016. január 13., szerda

A szülői minta fontossága


Tegnap beszélgettem a barátnőmmel, akit még egészen pici korom óta ismerek. A hiteleimről meséltem és hogy mennyire elvagyok keseredve miattuk, amikor kibökte, hogy ő soha nem vett fel semmire hitelt. ( az állam a padlót verdeste, mondhatom) Elmesélte, hogy még kisiskolás korában egyszer kölcsönkért az osztálytársától egy kis pénzt a sulibüfére és az anyukája mikor megtudta, akkor elmondta neki, hogy " Soha, semmire nem szabad kölcsön kérni, mert azt vissza kell adni kamatostul. Ő sem vett fel hitelt soha, pedig egyedül neveli a 2 gyereket a tanári fizetéséből és még is megoldja. Neki is meg kell oldania mindig! "  És az én jó barátnőm ezt betartotta és hitelek felvétele nélkül oldotta meg az életét.

Engem ez a sztori, azóta sem hagy nyugodni. Ezen múlna, tényleg? Akit a szülei jó tanácsokkal és jó példával engedtek el a nagybetűs életbe, azok most hitelmentesen boldogan élnek amíg meg nem halnak? És valóban mi, adósságban vergődők, azért tartunk ott, ahol, mert a szüleink rossz példáját követjük?

Ha ez igaz, akkor a legfontosabb dolog, hogy a gyerekeinknek mi már a jó példákat tanítsuk meg!

Himer Csillának van a Pénzmesék című könyvsorozata, ami  a pénzügyi nevelést segítő mese- és foglalkoztató könyvsorozat. Nagyobb könyváruházban és a Tescoban is láttam már. Itt olvashatsz róla többet: http://penzmesek.hu

És a zsebpénz kérdését is érdeme átgondolni, hogy hány éves kortól mennyi járjon a gyereknek. Hisz ezeken a kis pénzeken keresztül megtanulhatja a beosztást és a takarékoskodást.

Átgondolom, hogy is csináljam és februártól bevezetek valamit nálunk is. 





Bolognai spagetti

Na jó, a gasztrobloggerek és az egészségtudatos olvasók most lapozzanak nyugodtan, de bevallom én vészhelyzetre mindig tartok itthon Bolognai port és spagetti tésztát :) Tudom, hogy műkaja és ezerszer jobb a valódi paradicsomból főzött szósz, de amikor alig van idő munka után már bármire, akkor ez engem mindig kihúz a bajból.


Hozzávalók:
bolognai por
darált hús 25- 30 dkg
spagetti tészta
sajt

Elkészítés a zacskón leírtak szerint. Elkészítési idő tészta főzéssel, sajt reszeléssel és terítéssel együtt 20 perc. Na jó, ha még a húst ki kell olvasztani a mélyhűtőből, akkor kicsit több:)
És a végeredmény mégis csak egy jó kis bolognai spagetti!

Költségvetés:
bolognai por 280 Ft
darált hús 250 Ft
tészta 220 Ft
sajt 100 Ft
Összesen: 850 Ft és ez nálunk 5 főnek pont elég. Egy adag  170 Ft.



2016. január 10., vasárnap

Készíts otthon lángost!

A világ legjobb kajája, mindenki imádja és fillérekbe kerül elkészíteni...... hogy mi az?  Hát a LÁNGOS! Mindenki azt gondolja, nagyon macerás elkészíteni, pedig nem. Mutatom a mi kedvenc receptünket:

Lángos:
Hozzávalók:
1 kg liszt
5-6 dl langyos víz
1 kocka élesztó
pici cukor az élesztő felfuttatásához
2 kávéskanál só
olaj a sütéshez

Kb. 1 dl vízbe pici cukorral felfuttatjuk az élesztőt. A lisztből, sóból, élesztős vízből és a többi vízből tésztát dagasztunk.Kb. 1 órát kelesztjük a tésztát. Ha megkelt olajos kézzel lángost formázunk és bő olajban kisütjük. Ízlés szerint ízesítheted sóval, tejföllel, sajttal, fokhagymával.
Ebből az adagból 10 óriási lángos lett. Nekünk két étkezésre bőven elég volt. 
 Költségvetés:
1 kg liszt 100 Ft
1 élesztő  60 Ft
olaj  200 Ft
Összesen: 360 Ft

Próbáljátok ki ti is! Nem bánjátok meg!

2016. január 8., péntek

Még van mit fejlődnöm :)


Be kell vallanom, nem egyszerű az átállás. Minden nap figyelem a pénzügyeinket, hogy mennyit költök stb., de a megszokott helyzetekre még mindig ugyanúgy reagálok:
- este 6 körül, egy hosszú nap után a 3 gyerekkel a Pennyben igyekeztem nagyon gyorsan lerendezni a vásárlást. Mi lett a vége? Nem figyeltem eléggé és nem az akciós darált húst vettem le a polcról, hanem a drágábbat. És persze, a vásárló listámon kívül is került pár dolog a kosárba, amikre nem volt szívem nemet mondani a gyerekeknek..
- a blokkot már megint nem néztem át a boltban , így azt, hogy a drágább húst vettem meg, csak otthon vettem észre.....
- enni- és innivaló nélkül pedig öngyilkosság elindulni a gyerekekkel, mert 20 perc múlva valaki rákezd, hogy éhes és a többiek becsatlakoznak. Ennek meg az a vége, hogy bemegyünk vásárolni valahova, ami nem is volt betervezve.

Szóval a hét tanulsága számomra
- vásárolni csak egyedül szabad, ha a költségvetést tartani akarom
- blokkot még a boltban át kell nézni
- enni- és innivaló mindig legyen nálunk a kocsiban, ha a gyerekekkel megyünk valahova!

Kelkáposztafőzelék pörkölttel

Ez is egy egyszerű, de olcsó étel, amit nálunk szerencsére mindenki nagyon szeret. Múlt héten vettem a kelkáposztát az Auchanban, akkor pont akciós volt, így már napok óta a fejemben volt, hogy el kell készítenem. Tudom, ahány ház, annyiféleképpen készítik. Nálunk is anyósom teljesen másként csinálja, mint én. Én így szoktam:

Egy közepes fej kelkáposzta külső leveleit leszedem, alaposan megmosom, majd félbevágom és a torzsáját is kivágom. A kelkáposztát vékony csíkokra felszeletelem. Néhány szem krumplit meghámozok és kockára vágva a kelkáposztával együtt felteszem főni. Sózom, 2-3 felaprított fokhagymát teszek a vízbe és megszórom őrölt köménnyel. Miután a krumpli megpuhult, 1 mokkáskanál pirospaprikát elkeverek 1,5 dl tejföllel és 1 evőkanál liszttel, és ezzel besűrítem a főzeléket. Még egyszer alaposan kiforralom és már kész is.

Feltétnek, most egy csirkemellből főztem egy kisebb adag csirkepörköltet és azt tettem rá.

Költségvetés:
1 fej kelkáposzta 270 Ft
5-6 szem krumpli 70 Ft
2 gerezd fokhagyma 10 Ft
1,5 dl tejföl 80 Ft
30 dkg csirkemell 480 Ft
fűszerek 20 Ft
hagyma 40 Ft
Összesen:  970 Ft , ebből 5 adag lett pont 194 Ft/adag


2016. január 7., csütörtök

Ingyenes termékfeltöltés január 8-án a Vaterán!

Itt az ideje a lomtalanításnak! Ez két dologért is jó: megszabadulsz a lakásban felhalmozódott már felesleges dolgoktól és némi pénz plusz pénzhez is juthatsz :)

Én tuti, hogy egész nap a gép előtt leszek és töltöm fel a cuccainkat :)



2016. január 8-án minden újonnan listázott terméket ingyen tölthetsz fel a Vaterára és a TeszVeszre, amennyiben a termékek feltöltésekor szállítási lehetőségként megadod a Vatera Csomagpont – Foxpost-ot is!

Miért jó Foxpost csomagautomatákba küldeni a csomagjaidat?
- gyors, egyszerű és nem igényel címkenyomtatást
- sorbanállás nélkül feladhatod a csomagokat, a szállítási díjat pedig bankkártyával fizetheted ki
- 490 Ft-os egységáron küldheted el a csomagokat, így a vevőid is jól járnak
- az automatákat keresd országszerte a bevásárlóközpontokban

További infó a Vatera oldalán

Limara féle Sajtos pogácsa

Azt hiszem azzal mindenki egyet ért, hogy rengeteg pénzt el lehet szórni péksütire a boltokban, hisz mindenki szerei őket. Gyakran időhiány miatt egyszerűbb megvenni méreg drágán, mint előre elkészíteni. Nem ítélkezem, én is ilyen voltam eddig, de most megfogadtam, hogy hetente 1x bizony nekiállok és megsütöm én a gyerekeknek. Csak egy jó recept kell hozzá és némi szabadidő. Receptet Limara oldalán találtok bőven itt:  http://www.limarapeksege.hu/  Már több receptjét megsütöttem és mindig nagyon ízlett a családnak, így őt bátran ajánlom.

Most is az Ő oldalán találtam egy sajtos pogácsa receptet, amit megsütöttem a gyerekeknek, hogy ne mindig szendvicset vigyenek a suliba magukkal. Hát mit is mondja, annyira jól  sikerült, hogy már este a fele elfogyott a pogiknak. Még jó, hogy rengeteg lett:)
A receptet itt találjátok: http://www.limarapeksege.hu/2012/10/sajtos-pogacsa.html

Hogy mennyibe került?
60 dkg finomliszt   60 Ft
25 dkg margarin   150 Ft
25 dkg reszelt sajt  250 Ft ( nálunk a Coopban 990 Ft/ kg most a trapista sajt)
3 dkg élesztő  50 Ft
kb. 2 dl tejföl  100 Ft
1 tojás 40 Ft
fél dl tej, csapott ek. só, 1 tk. cukor - nem számoltam, mivel nagyon minimális
tetejére:
1 tojás 40 Ft
 kb. 5 dkg reszeltsajt 50 FT

Összesen: 740 Ft - Nekem 4 tepsinyi lett belőle, kb. 55 darab kisebb pogácsa.




2016. január 6., szerda

A legjobb téli ebéd: bableves és palacsinta

Ilyenkor télen nagyon sokszor főzök leveseket, mert nagyon jól átmelegítenek. A bableves meg elég laktató ahhoz, hogy utána már csak valami kis édes dolgot együnk, mint most a palacsintát. Erre az ebédre sosincs panasz, pedig nincs benne hús, én a nélkül csinálom. Tudom, tudom, nem egészséges, de a füstölt kocka nekem bevált, a leves íze szuper lesz tőle, és 2 havonta egyszer ez nálam belefér.
 
Bableves
Hozzávalók: 2 doboz konzerv bab, 2 db sárgarépa, 2 db fehérrépa, 2 kocka Maggi Füstölt ízű kocka, 1 közepes fej vöröshagyma, liszt, pirospaprika, só. A csipetkéhez még 1 db tojás, só és liszt.
Elkészítése: A babot a megtisztított, feldarabolt zöldségekkel együtt feltesszük főni. Bele dobok 2 kocka füstölt ízű kockát és picit meg is sózom ( de csak óvatosan, mert a kockában is van már só). Ahogy felforr, a leves elkezdem csinálni a rántást. 1 evőkanál lisztet és az apróra vágott vöröshagymát forró olajon zsemleszínűre pirítom, megszórom egy púpozott teáskanál pirospaprikával, felöntöm a levesből kimert lével és csomómentesre keverem. Ezt a rántást beleöntöm a levesbe, és ahogy a répák puhák már teszem is bele a csipetkét. A csipetkéhez 1 tojásból csipetnyi sóval és kevés liszttel tésztát keverek. Ezt beleszaggatom a levesbe, 1-2 perc alatt megfőnek és már tálalható is a leves.


Palacsinta bármikor, bármennyi jöhet nálunk. Mindenki imádja a családban :) Én most csak ásványvízzel csináltam, mivel nem volt itthon tej. Így is nagyon finom lett, bátran készítsétek Ti is így!

Palacsinta
Hozzávalók: 2 db tojás, 8 dl szénsavas ásványvíz, 2 evőkanál cukor, 40 dkg liszt, 1 evőkanál olaj

Elkészítése: A tojásokat a keverő tálba ütöm, hozzáadom a szénsavas ásványvizet, a cukrot, az olajat, egy csipet sót és végül a lisztet. Jól kikeverem és fél órát állni hagyom. Teflon sütőben kisütöm. Kb. 18-20 db jön ki belőle. Ízlés szerint töltsd meg. Nálunk most kakaós és diós töltelék került a palacsintákba.


Mennyibe került az egész:
Leves:
2 bab konzerv 400 Ft  ( az Auchanban vettem 200 Ft/db áron)
1 tojás 40 Ft
2 füstölt kocka 100 Ft ( 1 doboz 300 Ft és 6 db van benne)
zöldség  kb. 80 Ft
liszt kb. 20 Ft
1 hagyma kb. 15 Ft
Fűszerek kb. 20 Ft
Összesen:  675 Ft és ebből akkora adag lett, hogy ez 2 napra elég nekünk
1 adag ára: kb. 70 Ft

Palacsinta: 
ásványvíz kb. 50 Ft
2 tojás 80 Ft
liszt 40 Ft
cukor, só, olaj kb. 40 Ft
Összesen: 210 Ft

Az egész költsége: 885 Ft és a levesből bőven marad másnapra is. A palacsinta viszont mind eltűnt :)

Valóban mindent megteszel, hogy kevesebbet költs?


A napokban olvastam egy amerikai blogon egy nagyon fontos dolgot: mikor azt gondolod, hogy már mindent megettél és Te aztán tényleg keményen spórolsz, akkor gondold át, hogy valóban mindent megteszel? Rengeteg helyen meg lehet a pénzt fogni és hajlamosak vagyunk a kényelemért vagy a megszokások miatt feleslegesen költeni a pénzt.
A hölgy leírja, hogy bizony ők már 4 hónapja nem esznek húst, házilag készíti a mosószereket, kozmetikumokat. Nem járnak étterembe és nem esznek házon kívül. Nincs tévéjük. De van internet előfizetésük, ami szerinte simán lemondható. És kávézik is, ami szerinte szintén luxus, hiába a legolcsóbb bolti kávét veszi és otthon készíti magának. A cikk lényege, hogy mindenki tud még valamin spórolni, csak nézd végig mire költesz és mi az, ami csak kényelmi döntés, vagy mit tudsz helyettesíteni ingyenes vagy nagyon olcsó megoldással.
A cikket itt találod
Aki nem tud angolul annak it van már lefordítva. hisz a google fordító segít:)

Nos, ezeket olvasva, azért, be kell vallanom, hogy én hozzájuk képest jómódúan élek. Bőven van még mit visszafognom.
 Amit ebben a hónapban próbálok visszafogni:
- telefonálás
- felvágottak vásárlása
- édességek, nasik, üdítők vásárlása
- újságok

UI: érdekes, hogy magyar blogok alig vannak a spórolás témáról. Nálunk ez mintha szégyen lenne, pedig semmi szégyelleni valót nem látok benne, hogy valaki tudatosan dolgozik azon, hogy jobban beosztja a pénzét, hogy kilábaljon az adósságaiból. Amerikai blogokon rengeteg siker történetet is találni, hogy bizony ennek a spórolós életmódnak meg lesz a gyümölcse és ki fogsz szabadulni az adósságaidból, érdemes csinálni.



2016. január 5., kedd

Édes-savanyú csirke rizzsel

A havi költségvetésben igencsak visszavettem a kajára szánt pénzt, mert tele van a konyha alapanyagokkal. A terv, hogy januárban abból főzök, ami itthon van, így nem vész kárba a sok már megvett dolog, és pénzt is megtakarítok vele.


A konyhaszekrény mélyén találtam egy üveg édes-savanyú szószt, amit az Auchanban árulnak talán 300 Ft körüli áron. Ezt készítettem el ebédre. A mélyhűtőben volt egy kis darab csirkemell, azt felkockáztam, sóztam, borsoztam és olajon fehéredésig sütöttem. Erre ráöntöttem a szószt és a hússal összeforraltam. Közben megfőztem a rizst is és már ehettünk is.  Kb 20 perc alatt kész volt az étel, szóval ez nem csak olcsó, de gyors kaja is:)



Hogy mennyibe került?
Édes-savanyú szósz 300 Ft
Rizs kb. 120 Ft ( én kilós rizst szoktam venni, így a legolcsóbb. Ez a jázmin rizs ha jól emlékszem 450 ft/kiló áron volt és ebből használtam kb. az 1/4-ét.)
Hús kb. 30 dkg csirkemellvolt, ami kb. 450 ft. (1500 Ft/kg áron vettem utoljára csirkemellet)
Összesen: 870 Ft 
Ebből 1 adag : 220 Ft

2016. január 4., hétfő

Új év, új elhatározások


Itt az új év, az új elhatározások ideje. A téli szünetben rengeteget olvasgattam pénzügyi blogokat. Volt időm átgondolni hol tartunk most, kinek mennyivel tartozunk és sajnos a számok nem sokat változtak. Még mindig nyakig ülünk az adósságban, sőt......
Mi vagyunk a tipikus svájci frankban eladósodott család, aki önhibáján kívül most belefullad az adósságokba. Anno, mikor felvettük a hitelt, pontosan átgondoltuk, hogy mit fogunk bírni kifizetni, számoltam is valamennyi növekménnyel, de ez már túl megy azon, sajnos. Tudom, szeretett kormányunk megmentett minket, nem is egyszer. De minden egyes megmentéssel, mélyebbre süllyedtünk a gödörben. Tavaly májusban, azt hittem annál rosszabb már nem lesz, de sajnos nem lett igazam. Az újabb autóhitel forintosítás nekünk még rosszabbat hozott:  2008-ban 1,5 millió Ft hitelt kaptunk a kocsira 10 évre. Eddig visszafizettünk 2,1 milliót és a forintosítási levél szerint még 5,4 milliót kérne a bank és a futamidőt 10 évre még kitolják. Tehát a 2008-ban vett 2 éves Citroen Berlingonk, ha elfogadnánk a forintosítást, akkor végül 8 millióba lenne ( volt benne 500 ezer önrészünk is). Nos, ezt a megmentést, köszönettel elutasítottuk. Marad az előző levél szerinti tartozásunk, ami 3 millió forint még 4 év alatt.

 Az én pénzügyi célom, hogy ebben az évben, minden nap figyelek a pénzügyeinkre. Átgondoltam az eddigi próbálkozásaimat, és rájöttem, hogy eddig mindig nagyon hamar feladtam. Eleinte minden hónapra írtam költségvetést,  aztán jött valami nem várt kiadás, ami teljesen áthúzta a havi terveimet, és borult minden. Aztán szeptembertől már nem is írtam, csak úsztam az árral. A menütervezést sokáig csináltam és ahhoz vásároltam, de decemberben ez is elmaradt és amit éppen kívánt a család, az került az asztalra. Jó magyar szokás szerint, rengeteg alapanyagot vettem karácsonyra, hátha vendégek jönnek, sütni is akartam sokféle sütit, nos ezek végül nem valósultak meg, de ennek annyi az előnye, hogy most tele a konyha alapanyagokkal, van miből főznöm:)

Az idei célok egyszerűek és tömörek:
- költségvetés írás - ezzel már készen is vagyok!!! megírtam előre az egész évet. Rájöttem, hogy így könnyebb előre tervezni, hogy melyik hónapban van több kiadás, családi ünnep, nyaralás, vagy iskolakezdés stb. A nagyobb kiadásokra már februártól félreteszek majd összegeket. A nem várt kiadásokra is elkezdek félretenni, hogy ne borítsák fel a terveimet.
- menütervezés - ez fontos, hisz a kajára szánt pénzen lehet a legtöbbet spórolni. Erre idén nagyon fogok figyelni.
- minden nap felírni a kiadásokat-bevételeket - tudom, szörnyen unalmasan hangzik és az is :) , de kell ez a kontroll, hogy lássam hol tartok
- bevétel növelés - fontos lenne, hogy több bevételünk legyen. Nyár óta van egy vállalkozásunk, én így próbálok több pénzhez jutni, de ezt a módszert csak nagyon eltökélteknek ajánlom, mert rengeteg munkával és idegeskedéssel jár. Fizetni való minden hónapban van, az ügyfelekért pedig meg kell dolgonzi keményen.
- törleszteni, törleszteni, törleszteni - az aktuális havi részleten felül minden megtakarított pénzt, vagy plusz bevételt a törlesztésre fordítunk.

Szóval mostantól minden nap írom a blogot újra, gyertek, tartsatok velem!
Idén, nem adom fel! Végig fogom csinálni. Nekem ez az újévi fogadalmam.